Vet Assistants İstanbul Logo

Ücretsiz Bilgilendirme Formu

Hizmetimiz hakkında detaylı bilgi ve fiyat bilgisi almak için hemen formu doldurun!


Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Hizmeti

hizmet sayfası

kedi kısırlaştırma ameliyatı fotoğrafı

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

            Günümüzde sokaklar, kaldırımlar, bahçeler, çöplükler... Her yerde kimsesiz sahipsiz hayvanlar mevcut. Kimileri sokaklarda birbirleriyle çiftleşerek, kimileri de sahipleri tarafından çiftleştirilip, kedi sayısı çoğalınca bakamayıp, sokağa atılmaya mahkûm oluyorlar. Ya da bir çocuğa, karnesi iyi geldiği için alınan bir kedi, tatile çıkarken fazlalık olarak görülüyor ve sokağa mahkûm ediliyor.

             Bu yavruların kimisi ölüyor, kimisi sokakta diğer hayvanların veya insanların saldırılarına maruz kalıyor, ya da yolda araba çarpıyor, ya ölüyor ya sakat kalıyor. Sevgili hayvan dostlarımıza bu şekilde eziyet etmek, onların hem bedeninde hem de ruhlarında kalıcı hasarlar bırakmamak için, hayvanlarımızı mutlaka kısırlaştırmalıyız.

Kedi Ameliyatla nasıl kısırlaştırılır?

             Kedi kısırlaştırma, kedinizin bir daha üremesini imkânsız hale getiren cerrahi operasyonlardır. Kısırlaştırma, her 2 cins için de yapılabilir bir işlem olup, dişi kedilerin yumurtalıklarının çıkarılması ve erkek kedilerin de testislerinin çıkarılması işidir.

             Evinizin içerisinde yaşayan bir kaç kediniz varsa ya da sokakta baktığınız kedileriniz, onlar için en büyük iyilik onları kısırlaştırmak olacaktır. Bir dişi kedinin yılda 15-20 arası yavru dünyaya getireceğini düşünecek olursak, eğer bu kadar kediye bakabilecek durumunuz yok ise ve sokağa bırakılacaklar ise, hayvan dostlarımıza böyle bir travma yaşatmak hiçbirimizin hakkı değildir. Barınaklara gönderilecek veya uyutularak hayatlarına son verilecekse, bu şekilde bir eziyet çektirmek yerine, mutlaka kısırlaştırma işlemi yaptırmalıyız.

Kısırlaştırmanın Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

             Dişi kedilerde, yumurtalık kanserini olasılığını sıfıra indirmek ve rahim kanseri olasılığını da çok büyük oranda ortadan kaldırmak için, kediniz evde tek başına yaşayan bir kedi bile olsa, mutlaka kısırlaştırılmalıdır. Ayrıca kedi kısırlaştırma işlemi, kedinizin hiç hoşlanmayacağınız bazı davranışlarını da ortadan kaldıracaktır. Şöyle ki; kısırlaştırılmayan kediniz, yılda 3 veya 4 kez kızgınlık dönemi geçirecektir. Bu dönemde devamlı miyavlayarak evden kaçma girişimlerinde bulunacaktır. Eğer bu dönemde kedinizi çiftleştirmezseniz, bu süreç bir kaç sefer daha yaşandıktan sonra, kedinizde bir süre sonunda ishal, depresyon, kusma, iştahsızlık gibi bazı depresyon belirtileri gösterecektir.

            Tabi ki buna sinirlilik ve saldırganlık hali de eşlik edecektir. Bu şekilde bir sıkıntıya yol açmamak için, erkek veya dişi fark etmez, kedilerinizi lütfen kısırlaştırınız. Erkek kedilerde ise, testis kanseri riskini tamamen ortadan kaldırmakta olup, bazı erkek kedilere has bizim hoşlanmayacağımız türde davranışlarını engelleyecektir. Eğer bir kaç tane erkek kediyi aynı ortamda besliyorsanız, birbirleriyle ettikleri kavgaların ne kadar azaldığına siz de şahit olacaksınız.

             Ayrıca kısırlaştırılan bir kedi, her doğumunda yaşam süreleri kısaldığı için, daha uzun ve sağlıklı yaşayabilecek ve eskisine oranla çok daha sakin ve oyuncu olabilecektir. Hırçınlık olayı neredeyse tamamen bitecektir.

Operasyon Nasıl Gerçekleştirilmekte?

             En son operasyondan 12 saat önce mamasını yemiş olan kedinize, öncelikle anestezi uygulanır, herhangi bir olumsuz durum olmaması adına gözlem ekipmanına bağlanır. Komplikasyon gelişmediğinden emin olunur. Ayrıca dişi ve erkek kediler için yapılmakta olan uygulama aynıdır. Ardından küçük bir kesi atılır ve dişi kedilerin yumurtaları ve duruma göre rahmi, erkek kedilerin ise testisleri çıkarılır. Ardından içeriden yapılan gizli dikiş ile ameliyat yeri kapatılır. Erkek kediler aynı gün aileye teslim edilirken, dişi kedilerde kesilen kısım daha geniş olduğundan bir kaç gün doktor gözetiminde tutulması gerekebilir.

             Ameliyattan sonra, kedinize yarasını yalayıp, ısırmaması için, huni gibi bir elizabeth başlığı takılabilir. Yarada iltihaplanma, akıntı, kan... Gibi belirtiler görüldüğü anda doktora başvurulmalıdır. Genelde 1-2 hafta içerisinde dikişler alınmaktadır. Kedinize bu dönemde olabildiğince çok su içirin ve rahat etmesini sağlayın. Operasyondan sonra, kediniz tam olarak ayılıncaya kadar, kendi kedi evinde kapalı tutulmasında fayda vardır. Zira kendine gelememiş olan kediniz, hareketlerini kontrol edemeyerek kendini yaralayabilir ya da baygınlık geçirebilir. Operasyondan sonra, kediniz tam olarak kendine gelmeden mama vermeyin. Eğer çok acıktığını düşünüyorsanız da, kedinizi tıkamaması ve boğulmaması ama yaş mama veriniz.

             Kısırlaştırma zamanı olarak, birçok hekim kediler cinsel olgunluğa ulaşmadan yani 6-8 ay içerisinde kısırlaştırmanız gerektiğini belirtir. Tabi ki her kedi farklıdır. Veterinerinize mutlaka danışın.

Kısırlaştırmanın Yan Etkileri Nelerdir?

            Kedi kısırlaştırma işleminden sonra sıklıkla, kedilerin kilo almaya başladığı gözlenir. Hormon dengesinde değişiklik olduğu için metabolizma yavaşlar. Kısırlaştırılmamış kedilere göre, yağ oranı daha fazla, kas oranı daha düşüktür. Ürolojik sorunlar eskiye oranla biraz daha artabilir.


1 Aralık 2016 ( 01.12.2016 ) güncellenmiştir.

HİZMETLERİMİZ

acil veteriner kliniği

Bizi diğerlerinden ayıran hizmetlerimizden bir kısmını sizinle paylaşmamıza izin verin

avcılar veteriner kliniği     ARACIMIZ İLE ALIYORUZ

İstanbul ve yakın bölgelerden aracımız ile alıyoruz. İstanbul dışından gelen hastamızı, Hava alanından aracımız ile alıyoruz.

Vet Assistants İstanbul Veterinerlik       OPERASYON VE TEDAVİ

Tek işimiz Operasyon ve tedavi.Tüm enerjimizi sorunları çözmek için kullanır kendimizi yetiştiririz

vet avcılar       ACİL VE YOĞUN BAKIM

7/24 Deneyimli Hekimler, Deneyimli ekip, Donanımlı yapımız,Çözüm odaklı çalışırız.

Hizmet Verdiğimiz İlçeler

ayırma çizgisi

Türkiye’nin bir çok iline hizmet vermekteyiz fakat başlıca hizmet alanımız İstanbul’dur.

ADALAR ARNAVUTKÖY ATAŞEHİR AVCILAR BAĞCILAR BAHÇELİEVLER BAHÇEŞEHİR BAKIRKÖY BAŞAKŞEHİR BAYRAMPAŞA BEŞİKTAŞ BEYLİKDÜZÜ BEYOĞLU BÜYÜKÇEKMECE BEYKOZ ÇATALCA ÇEKMEKÖY ESENLER ESENYURT EYÜP FATİH GAZİOSMANPAŞA GÜNGÖREN KADIKÖY KAĞITHANE KARTAL KÜÇÜKÇEKMECE MALTEPE PENDİK SANCAKTEPE SARIYER SİLİVRİ SULTANBEYLİ SULTANGAZİ ŞİLE ŞİŞLİ TUZLA ÜSKÜDAR ÜMRANİYE ZEYTİNBURNU

HEMEN BİLGİ ALIN

Separator

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıda ki formu doldurun.